Pakritusī BMX lielvalsts

Šovasar aprit 10 gadu kopš Māris Štrombergs kļuva par pašu pirmo olimpisko čempionu BMX riteņbraukšanā. 10 gadus vēlāk Latvijas BMX braucēji starptautiskā līmenī kļuvuši par masu skatu dalībniekiem, bet trasi, kurai nākamgad jāuzņem Eiropas čempionāts, vēl pat neesam sākuši būvēt…

Populārāks par Vihrovu

“Māris Štrombergs! Māris Štrombergs! Olimpiskais čempions!” mikrofonā brēca LTV komentētājs Māris Rīmenis. Viņa emociju izvirdums no Pekinas bija pielīdzināms eiforijai, kāda tobrīd valdīja arī Latvijā. Bija dzimis jauns varonis, Latvijas sporta līdzjutēju dienaskārtībā parādījies jauns sporta veids. Lai arī sabiedrības interese par BMX pakāpeniski auga jau divus gadus pirms Pekinas olimpiādes, jo tā laika lielais trio Štrombergs, Matisons, Lakučs starptautiskā līmenī guva labus panākumus, lielākajai daļai sabiedrības BMX Latvijā sākās tieši ar Māra Štromberga zeltu Pekinā.

Un tauta jaunajam varonim, tobrīd 21 gadu vecajam puisim no Valmieras, savu mīlestību nežēloja. Dažādas pieņemšanas, sveikšanas, godināšanas. Pat tolaik ārkārtīgi populāro LNT dziedāšanas šovu “Zvaigžņu lietus”, “Queen” dziesmai “We Will Rock You” skanot, atklāja uz BMX riteņa braucošs Māris Štrombergs.

Savu otro olimpisko čempionu kopš neatkarības atgūšanas Latvijas tauta pieņēma daudz labāk nekā pirmo – Igoru Vihrovu. Tam bija vairāki faktori. Pirmkārt, BMX kā sporta veids cilvēkiem bija daudz vieglāk uztverams nekā vingrošana. Otrkārt, nacionālais jautājums. Pats Vihrovs ir izteicies, ka pēc Sidnejas zelta cilvēki viņam ir teikuši: “Labi, ka tu uzvarēji, žēl, ka esi krievs.” Treškārt, harizma. Mārim Štrombergam tā piemīt. Ceturtkārt, BMX tā laika publiskais tēls – medijos BMX saime tika atspoguļota kā liela, draudzīga ģimene.

10 gadus vēlāk Latvijas BMX izlase vairs eksistē tikai uz papīra. Tāpat kā trase, kurai nākamgad Valmierā būtu jāuzņem Eiropas čempionāts – lielākais notikums Latvijas BMX 30 gadu vēsturē. Tikmēr olimpiskais čempions gūst panākumus golfā un ielu basketbolā, bet par savu nākotni BMX vēl nav izlēmis…