Leģenda par Gulbenes “Bukiem”

Gadsimtu mijā Gulbenes “Buki” bija spurainākā un kolorītākā komanda Latvijas basketbolā. Uz vietējiem jauniešiem balstīta, vietējās publikas spārnota, tā četru sezonu laikā izcīnīja trīs bronzas medaļas Latvijas Basketbola līgā (LBL). Un drīz pēc tam – izčākstēja. Uz neatgriešanos?

Darbaļaužu teātris

Tūkstošgažu mija bija nemierīgs laiks Latvijā. Atjaunotā valsts vēl nebija paspējusi atgūties no banku krīzes un reketa karu sekām, kad to satricināja narkotiku un pedofilijas skandāli, skaļas pasūtījuma slepkavības un politiskie nemieri jeb oligarhu kari. Arvien vairāk cilvēku sadzīvē sāka izmantot datorus un mobilos telefonus,  iezvanpieejas internets plašāk pavēra logu uz pasauli un kalpoja kā pacietības treniņš. Televīzijā parādījās pirmie realitātes šovi.

Juku laiki arī Latvijas sportā – hokeja izlase izlidoja no A grupas, basketbola izlase nekvalificējās Eiropas čempionātam, savukārt futbolā vietējais flagmanis “Skonto” uz Rīgu veda Eiropas grandus.

LBL par derbiju bija izveidojusies Valtera un Lemberga jeb broču un ventspilnieku ambīciju sadursme. Otrajā ešelonā stumdījās atraktīvais “LainERS”, mūždien pārmaiņu vēju skartā “Liepāja”, LBL veterānu populārā pieturvieta “Roja” un… spriganie Gulbenes “Buki”. Viņu uznāciens uz LBL skatuves 90. gadu beigās  satricināja Latvijas basketbola vidi – jauna, uz vietējiem kadriem balstīta komanda, ar fanātisku līdzjutēju pūli, kas pamanījās vienlaicīgi būt Gulbenes reklāma un antireklāma.

Foto: Gulbenes bibliotēka

“Basketbols Gulbenē bija galvenā izklaide,” atceras pieredzējušais basketbola apskatnieks Guntis Keisels. “Ja bija pierasts, ka basketbola publika ir samērā mierīga un inteliģenta, tad spēles Gulbenē šo iespaidu mazliet apgāza. Lamuvārdu birums bija pamatīgs. Bija arī gadījumi, kad tiesnešu automašīnām sadur riepas. Citur tādus neatminos,” uz teju 20 gadus seniem notikumiem atskatās Keisels, kurš “Buku” slavas dienas aprakstīja tolaik ietekmīgā laikraksta “Diena” slejās. “Populāri bija stāsti par sekretariāta meitenēm, kuras spēles laikā bieži apraudājās, kā rezultātā izplūda protokola pieraksti. Un, protams, klasiskais Gulbenes kolorīts: punkti savējiem klāt vai pretiniekiem nost – tā bija klasika.”

Gulbenes “Buki” pieredzēja trīs bronzas pavasarus – 1999., 2001. un 2002. gadā. Kopš pēdējā skaļā panākuma ir apritējuši 16 gadi, Gulbenes “Buku” vārds no basketbola kartes nav pazudis, bet lielākā daļa Latvijas basketbola šā brīža elites izbraukumus uz Gulbeni nemaz nav pieredzējusi.