Kāpēc Agris Saviels nekļuva par NHL zvaigzni?

Foto: Lauris Aizupietis

Kad pirms 20 gadiem Ziemeļamerikas junioru līgu (CHL) ārzemnieku draftā ar pirmo (!) numuru tika izraudzīts latvietis Agris Saviels, viņa perspektīvas NHL daži karstasinīgākie Saviela talanta piekritēji sāka zīmēt ar biezākām kontūrām nekā tobrīd slavas zenītā esošā Sanda Ozoliņa sakarā. Kad gadu vēlāk uz tikai 18 gadus veco Agri Savielu tiesības ieguva tobrīd varenā Kolorādo “Avalanche” vienība, maiņas darījuma rezultātā savas rindas pirms tam atbrīvojot no tā paša Sanda Ozoliņa, no simbolisma spožuma varēja apžilbt. 20 gadus vēlāk jāsecina, ka Agris Saviels tā arī neizbaudīja NHL hokeju, taču ir paguvis ar busiņu izvadāt higiēnas preces. Un tomēr – viņa karjeru nevar saukt par neveiksmīgu.

Katram savs hokejs

Ir sestdiena, pusdivi dienā. “Mogo” ledus halle. Optibet hokeja līgas ietvaros uz ledus nūjas krusto “Mogo” un hokeja skolas “Rīga” komandas.  Lai arī norises laiks ir izraudzīts reti savdabīgs, tas savā ziņā ir loģisks. Neviens – ne organizatori, ne tie daži desmiti skatītāju, kurus tonusā tur pārblieztas tumbas, ne paši hokejisti uz ledus – nepārspīlē šīs spēles nozīmi. Lai arī katram tā ir sava.

Jaunajiem HS “Rīga” censoņiem tas ir kārtējais solis ceļā uz sapni par lielo hokeju. To, ka par skolu ir jāmaksā un laukumā viņus arī šodien sagaida kārtējā sūrā mācību stunda (šoreiz 1:6), tribīnēs ļoti labi apzinās viņu vecāki. Rūdītajiem “Mogo” hokejistiem katram ir savs stāsts un sava motivācija. Daži vēl cer uzplaiksnīt un iekrist acīs kādai ambiciozākai komandai, citi jau savu ambīciju vezumu ir aizvilkuši līdz tālākajam viņiem sasniedzamajam punktam un tagad bauda pašu procesu.

“Mogo” rindās vislielākais miers izstaro no spēlētāja ar 2. numuru – Agra Saviela. Nav jābūt nekādam hokeja speciālistam, lai pēc darbībām laukumā novērotu, ka šis vīrs savā karjerā ir pieredzējis krietni vairāk nekā pārējie sestdienas dienvidū uz ledus izkāpušie.

Unikāli un neatkārtojami

“Saviela piemērs ir grandiozs,” sarunu sāk žurnālists Armands Puče, kad piesēžam “Hattrick ar Puči” studijas aizkulisēs neilgi pirms raidījuma ieraksta.  Puče savulaik ļoti daudz rakstīja par Saviela gaitām Ziemeļamerikā un gaidīja no viņa lielas lietas. “Tas, ka viņu 1999. gada CHL ārzemnieku draftā izvēlējās ar 1. numuru, ir unikāli un nav atkārtojami.”

1999. gada 14. jūlija “Neatkarīgā Rīta Avīze”.

17  gadus veco Agri Savielu izraudzījās Ovensoundas “Platers” vienība. Viņa prasmes kanādiešiem nelika vilties. Debijas sezonā Ontario Hokeja līgā (OHL) 65 spēlēs sakrāti 32 (7+25) punkti. Sniegums pārliecina tobrīd pīķī esošās NHL vienības Kolorādo “Avalanche” skautus, kuri 18 gadus veco latvieti jauno spēlētāju draftā izvēlas jau 2. kārtā ar 63. numuru. Simboliski, ka Saviela draftēšana ir lielāka maiņas darījuma sastāvdaļa, kura rezultātā somas nācās kravāt Sandim Ozoliņam.

Ticis pie “Avalanche” pieraksta, Saviels uzņem jaunus apgriezienus junioros, 2000./2001. gada sezonā 68 spēlēs sakrājot 51 (14+37) punktu. Tā ir statistika, par kādu nebūtu jāsarkst uzbrucējiem, bet aizsargam tas ir plats galops lielās līgas virzienā.  Tomēr Saviela veiksmes stāsts Ziemeļamerikā tur arī beidzas – junioros. 20 gadu vecumā nonācis Kolorādo “Avalanche” fārmklubā, latvietis apstājas.